In Memoriam

Dr. Octavian Driga

1941-2012

Dumnezeu a mai chemat în dreapta lui pe unul din oamenii buni, prieten şi coleg adevărat, participant persuasiv la conferinţele de Psihiatrie de la Miercurea Ciuc şi nu numai, unde aducea cu colegii lui lucrări din cele mai valoroase. A devenit balintian după ce a participat la un grup organizat cu ocazia uneia din conferinţele de Psihiatrie din oraşul nostru. A devenit, apoi a rămas balintian până la ultima-i suflare. Nu a avut o activitate balintiană practică, dar ne-a susţinut sufleteşte, îndemnându-ne şi susţinându-ne în eforturile noastre pentru a face Asociaţia Balint mai puternică. La începutul lui octombrie 2011, fiind la Iaşi, l-am sunat ca să-l întâlnesc şi să mai schimbăm o vorbă, două. A fost internat la spital cu probleme digestive. Nu a dorit să ne întâlnim, iar eu am respectat dorinţa lui. Regretele mele sunt acum tardive. Puteam să-l mai văd în viaţă pentru ultima oară! Un inamic necruţător i-a grăbit sfârşitul într-un ritm de neconceput de rapid.  Pe 5 ianuarie degeaba l-am mai sunat. N-a răspuns nimeni. Doar seara târziu, fiul lui m-a reapelat, iar eu am simţit din vocea lui că ceva s-a terminat, a luat sfârşit în această lume, o părticică de-a ei prărăsind-o pentru totdeauna. 
Medic de vază al obştei căreia ia dedicat viaţa lui de profesionist, prieten la bine şi la rău, om de bine, doctorul DRIGA OCTAVIAN a trăit 70 de ani.
Odihneşte pentru eternitate în cimitirul Eternitatea din Iaşi, oraşul pe care l-a iubit cu atâta ardoare.
Să-ţi fie ţărâna uşoară şi să pregăteşti o lojă pentru balintienii şi psihiatrii care te vor urma!

Berci Veress