In Memoriam

Dr. Farkas Evelin

1952 -2025

Era o zi de vară, eram în Cluj la un Congres, când sună telefonul. O voce fină, tristă: sunt prietena lui Evelyn, vă știu după tot ce a vorbit frumos și drag despre dumneavoastră. Ascult în tăcere, cu o presimțire tulburătoare. Nu a răspuns la telefon și ne-am dus la ea – a continuat ea, am găsit-o trecută în lumea de dincolo.

Mă cuprind amintirile: primele grupuri Balint ale mele, orele de sănătate publică, terminarea facultății, grija ei transformată în prietenie, dificultatea per-tu-ului la început, “preluarea ștafetei” la conducerea Asociației, congresele, evenimentele la care am participat împreună.

Membră al biroului ABR din 1999 până în 2002, cenzor în perioada 2002-2005 când am intrat eu în Birou, a fost dedicată pe toată activitatea sa, din toată convingerea, principiilor balintiene și balintului studențesc, nu doar în perioada mandatelor, 

Aiurită ce eram, am trimis lucrarea mea pentru premiul Ascona, cu adresă incompletă, apoi nu am mai scris rectificare. M-am găndit, că dacă chiar ar fii să câștig, premium mă va găsi și m-a găsit. Prin Evelyn. În vremurile fără mobile și email-uri doar prin cluburi de internet, am tot primit notificări de la colegi, în plină sesiune, că “te cheamă profa Evelyn” și eu m-am găndit, mă voi duce la dânsa după examen. Întâlnirea a fost una memorabilă: “vai, vă aștept de ceva vreme!” Cabinetul ei cu mirosul drag de cărți vechi și noi, ordinea, biroul mare, cana de ceai cu care m-a servit, parcă totul se învărtea cu bine, abia am înțeles ce îmi zicea. Până la cămin, am tot derulat în cap întâlnirea și am ajuns să realizez totuși și plângeam, pentru prima dată în viață, de bucurie.  M-am întors la ea și râdea cu mine când povesteam, că a doua zi am fost întrebată, din ce materie am picat, că plângeam, de nu vedeam oamenii?

Am avut onoarea să am prietenia ei, susținerea ei pentru tot ce urma în viața mea, examene, provocări, viața personală, s-a bucurat altruist de succesele, realizările mele, mi-a fost alături în insuccese, perioadele triste din viața mea, m-a susținut în grupurile Balint mureșene cât făceam parte, a continuat grupurile și când eu nu am mai putut contribui.

Pentru mine Evelyn a fost și va rămâne modelul demnității, istoria vie a principiilor, a prieteniei altruiste.

Lasă în urmă rude apropiate, prieteni , cunoştinţe, colegi de servici, vecini, toţi cei pe care i-au cunoscut-o şi cu care a avut relaţii deosebite, rămâne în sufletele noastre, balintieni și nebalintieni pentru totdeauna

Îi  vom duce lipsa ei, îi vom simţi absenţa sa, vom respecta amintirea ei în sufletele noastre, ca pe un om deosebit și o balintiană sufletistă.

Ne luăm rămas bun de la un devotat balintian, un medic bun, un om deosebit, un prieten adevărat.
Dumnezeu să o odihnească în pace pe draga noastră Evelyn!